Simpozionul Județean „Toma Becherete. Dascăli și destine în slujba școlii românești”, ediția I, 2019

9.30-10.00 Sosirea participanților

10.00-10.15 Inaugurarea Sălii „ÎNV. TOMA BECHERETE”

10.15-11.00 Deschiderea evenimentului

Asociația cultural-istorică „Dumitru și Maria Pleniceanu” – Andrei Popete Pătrașcu, președinte.

Colegiul Auto „Traian Vuia” din Târgu-Jiu – Cerasela Băltărețu, director adjunct

Structura Școala Gimnazială Nr. 7 din Târgu-Jiu – Maria Drăgulescu, prof. coordonator

Marius Adrian Becherete, nepotul înv. Toma Becherete

Asociația „Școala Gorjeană” – Cornel Șomâcu, președinte

11.00-11.15 Vernisajul expoziției foto-documentare „Dascăli gorjeni în slujba școlii. Chipuri de odinioară”, realizată de Asociația cultural-istorică „Dumitru și Maria Pleniceanu” și Revista de cultură și istorie „Restitutio”.

11.15-11.35 Pauza de cafea

11.35-13.00 Lucrările simpozionului. Mesajul Asociației Naționale Cultul Eroilor „Regina Maria”, Filiala Județului Gorj, Asociația „Detecții Gorj”, luări de cuvânt, evocări, susținerea articolelor dedicate temei Simpozionului județean „Toma Becherete. Dascăli și destine și slujba școlii românești”.

13.00-13.30 Prezentarea Premiului „Toma Becherete”, acordarea de diplome și adeverințe de participare Secțiunea pentru profesori „Dascăli și școli de odinioară” și anunțarea câștigătorilor Secțiunii concurs pentru elevi „Chipul dascălului prin ochi de copil”.

Afis Simpozionul Judetean Toma Becherete

Fotografie Google

Comentezi folosind contul tău Google. Dezautentificare /  Schimbă )