COMUNICAT: Premiul „Restitutio. Brâncuși”, acordat în acest an sculptorului Vlad Ciobanu

Asociația cultural-istorică „Dumitru și Maria Pleniceanu” conferă, în cadrul Zilei Naționale Brâncuși, PREMIUL RESTITUTIO. BRÂNCUȘI sculptorului VLAD CIOBANU, în semn de apreciere pentru neobosita activitate dedicată operei brâncușiene și coordonării Simpozionului Internațional de Sculptură „Atelierele Brâncuși” de la Târgu Jiu.

Sculptorul Vlad Ciobanu a terminat Institutul de  Arte Plastice „Nicolae Grigorescu” în 1981, fiind membru al Uniunii Artiștilor Plastici din România. A primit Premiul Concursului pentru Desen si Sculptură Amici del Pomero, Milano, Italia; Premiul Constantin Brâncuși pentru Sculptură; Premiul Salonului Național de Artă, Reșița, Caraș-Severin; Premiul Uniunii Artiștilor Plastici pentru Artă Ambientală; Medalia de aur Dantesca, Ravenna, Italia; Premiul Uniunii Artiștilor Plastici pentru Sculptură ș.a. A participat cu lucrări în expoziții personale și de grup în: România, Bulgaria, Olanda, Ungaria, Serbia, Italia, Spania, Austria, Germania și Franța.

Este coordonator și curator al Simpozionului Internațional de Sculptură „Atelierele Brâncuși” de la Târgu Jiu, edițiile 2005, 2015, 2016, 2017, 2018, 2019, 2020, 2021. A scris numeroase articole, comunicări și  eseuri  despre  Brâncuși  în  Academica,  Brâncuși,  Viața  Românească,  România  Literară, Confesiuni. Este vicepreședinte  al  Consiliului  Științific  al Centrului de Cercetare, Documentare și Promovare „Constantin Brâncuși”.

Conform Statutului, asociația noastră instituie și conferă premii personalităților culturii și istoriei României pentru activitățile depuse, acordând din anul 2019, cu ocazia Zilei Naționale Brâncuși, Premiul „Restitutio. Brâncuși”, celor care prin activitatea lor contribuie la popularizarea operelor și personalității sculptorului gorjean.
Nominalizarea din acest an, a sculptorului Vlad Ciobanu a aparținut Marinelei Strîmbulescu, membru de onoare al Asociației cultural-istorice „Dumitru și Maria Pleniceanu”, fiind validată în unanimitate de către conducerea Asociației.

Decernarea Premiul „Restitutio. Brâncuși” va avea loc în data de 19 februarie 2021, în Parcul Coloanei fără Sfârșit, în cadrul evenimentului desfășurat sub egida Colocviilor Brâncuși, 145 de ani de la nașterea marelui sculptor.

Conducerea Asociației cultural-istorice „Dumitru și Maria Pleniceanu”

Publicitate

Lasă un răspuns

Completează mai jos detaliile cerute sau dă clic pe un icon pentru a te autentifica:

Logo WordPress.com

Comentezi folosind contul tău WordPress.com. Dezautentificare /  Schimbă )

Fotografie Facebook

Comentezi folosind contul tău Facebook. Dezautentificare /  Schimbă )

Conectare la %s